• SANDBERG - AURÉLIUM - prírodovedná exkurzia

• 09.05.2024 12:29
      • Vzdelávanie nemusí vždy prebiehať v triede v školských laviciach, ale aj priamo v teréne. A tak sa v utorok 23.4. žiaci 8.ročníka vybrali v rámci Prírodovednej exkurzie spoznávať čo sa teoreticky naučili.

• Navštívili svetoznáme paleontologické nálezisko a dôležitú archeologickú lokalitu SANDBERG, ktorá je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla.

V tejto lokalite sa pred miliónmi rokov nachádzalo more, čoho dôkazom sú nálezy  rôznych skamenelín = ulitníkov, lastúrnikov, ježoviek, ale aj žraločích zubov, či pozostatkov korytnačiek, tuleňov. To všetko si naši ôsmaci sami vopred naštudovali, pripravili krásne projekty a priamo na mieste si vyskúšali úlohu sprievodcov a svoje poznatky spoločne odprezentovali. Odmenou im bol aj nádherný výhľad na nivu rieky Moravy, hrad Devín a susedné Rakúsko, za jasného slnečného počasie je vidieť aj rakúske Alpy.

Druhou zastávkou bolo Zážitkové centrum vedy Aurélium, pomenovaného podľa prof. Ing. Aurela Stodolu, významného slovenského fyzika, technika, zakladateľ teórie parných a plynových turbín, ktorý bol dokonca profesorom Alberta Einsteina. Vystavené interaktívne exponáty so zameraním na fyziku, matematiku, chémiu, elektrotechniku, magnetizmus, termodynamiku, strojárstvo, robotiku, optiku, ale aj sekciu venovanú prírode a ľudským zmyslom, dali ôsmakom príležitosť všetko si vyskúšať a prísť na mechanizmus, akým daná vec funguje.