• INEKO – rebríček základných škôl za šk. rok 2021/2022

• 02.02.2023 13:28
      • Určitým komparatívnym nástrojom kvality, resp. úrovne vzdelávania na školách v SR sú výstupy činnosti Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy – INEKO, ktorý je mimovládnou neziskovou organizáciou. Inštitút INEKO, okrem iných aktivít, pripravuje rebríčky základných a stredných škôl, napr. aj na základe porovnania výsledkov žiakov z Testovania 5 a Testovania 9, ako aj na základe výsledkov stredoškolských maturít.
      • Inštitút upozorňuje, že rebríčky nehovoria o komplexnej kvalite škôl. Rebríček nezohľadňuje napríklad sociálne zázemie žiakov a to, ako škola dokáže vyučovať aj také deti, ktoré nemajú doma podporu pri učení. V rebríčku nie je možné kvantitatívne porovnať ani iné faktory dobrého vyučovania – či už kritické myslenie, alebo spokojnosť žiakov – ktoré nemusia byť vždy v súlade s najlepšími výsledkami testovaní.

Pri hodnotení základných škôl sú vždy primárnymi faktormi výsledky Testovania 9 (váha 60 %), Testovania 5 (20 %) a mimoriadne výsledky žiakov v súťažiach oceňovaných ministerstvom školstva (20 %). Pri všetkých školách berie INEKO do úvahy údaje za posledné dostupné 4 školské roky, kde novšie údaje majú vyššiu váhu.

Tabuľka č. 1 poskytuje súhrnné umiestnenie ZŠ s MŠ Jozefa Murgaša, Horná 22, Šaľa za uplynulý školský rok 2021/2022 podľa hodnotenia Inštitútu INEKO, kde je celkové hodnotenie na úrovni 10. Škola v uplynulom školskom roku 2021/2022 dosiahla, na základe indikátorov, celkové hodnotenie 7,9:

72. miesto

12. miesto

129. miesto, ZŠ Jozefa Cígera Hronského Šaľa, celkové hodnotenie 7,4

197. miesto, ZŠ Jána Hollého Šaľa, celkové hodnotenie 7,0

346. miesto, ZŠ Ľudovíta Štúra Šaľa, celkové hodnotenie 6,5

**nie je zobrazené umiestnenie, ZŠ s MŠ Petra Pázmaňa s VJM Šaľa, celkové hodnotenie 6,8

**nie je zobrazené umiestnenie, ZŠ s MŠ Bernolákova Šaľa, celkové hodnotenie 6,3

Tabuľka č. 2: Testovanie 5 – 2022, škola dosiahla hodnotenie 9,3

115. miesto

6. miesto

156. miesto, ZŠ Jána Hollého Šaľa, dosiahnuté hodnotenie 9,2

245. miesto, ZŠ Ľudovíta Štúra Šaľa, dosiahnuté hodnotenie 8,8

274. miesto, ZŠ Jozefa Cígera Hronského Šaľa, dosiahnuté hodnotenie 8,8

**nie je zobrazené umiestnenie, ZŠ s MŠ Bernolákova Šaľa, dosiahnuté hodnotenie 8,8

**nie je zobrazené umiestnenie, ZŠ s MŠ Petra Pázmaňa s VJM, dosiahnuté hodnotenie 8,4

Tabuľka č. 3: Testovanie 9 – 2022, škola dosiahla dosiahnuté hodnotenie 9,9.

22. miesto

63. miesto, ZŠ Jozefa Cígera Hronského Šaľa, dosiahnuté hodnotenie 9,4

166. miesto, ZŠ Jána Hollého Šaľa, dosiahnuté hodnotenie 8,6

228. miesto, ZŠ s MŠ Petra Pázmaňa s VJM, dosiahnuté hodnotenie 8,3

326. miesto, ZŠ Ľudovíta Štúra Šaľa, dosiahnuté hodnotenie 7,8

**nie je zobrazené umiestnenie, ZŠ s MŠ Bernolákova Šaľa, dosiahnuté hodnotenie 7,6

**Zložky hodnotenia, kde nie je zobrazené umiestnenie, boli, podľa INEKO, vypočítané na menšej vzorke, než štandardne určuje metodika, preto môžu byť menej výpovedné a preto sa v rebríčkoch  hodnotenie školy alebo jeho zložky štandardne vôbec nezobrazujú.